Niepowtarzalna okazja dla łowców okazów
Niepowtarzalna okazja dla łowców okazów

Wędkarstwo

Atrakcyjne łowiska wędkarskie

Dzięki lokalizacji, Gospodarstwo Rybackie „Gosławice” jest bardzo atrakcyjnym miejscem dla wędkarzy, którzy zjeżdżają z całej Polski oraz z zagranicy. Chętnie wędkują tu łowcy karpi z Czech, Anglii i Niemiec. Magnesem przyciągającym wędkarzy są ciepłe kanały, odprowadzające z elektrowni podgrzaną wodę, które nawet zimą nie zamarzają. Można wędkować przez cały rok, łowiąc rekordowe karpie i amury, dorodne leszcze, płocie i klenie oraz drapieżne sumy i sandacze.

Dużych ryb nie brakuje również w jeziorach, a największe okazy amurów, ważące nawet po kilkadziesiąt kilogramów pływają w jeziorze Licheńskim. Pozostałe jeziora w systemie chłodzącym elektrowni udostępnione do wędkowania to: Gosławice, Pątnów, Ślesin i Wąsosze-Mikorzyn. Gospodarstwo posiada również jeziora o naturalnej termice: Skulsk, Skulska Wieś, Czartowo, Lubotyń, Mąkolno, Brdów i Lubstów. Łączna powierzchnia jezior to ponad 2000 ha lustra wody. Dzięki systematycznemu zarybianiu cennymi gatunkami drapieżnymi (sum, sandacz, szczupak), ilość tych atrakcyjnych ryb stale rośnie.

Pozwolenia na wędkowanie na wodach Gospodarstwa można nabyć w Sekretariacie, znajdującym się w siedzibie Spółki oraz w Zarządzie Okręgu PZW w Koninie przy ulicy Wyspiańskiego. W okolicy jezior jest dobrze rozwinięta baza turystyczno-wypoczynkowa, dlatego nie ma problemu ze znalezieniem niedrogiego noclegu w licznych ośrodkach wczasowych i kwaterach prywatnych w Ślesinie, Mikorzynie czy Licheniu.

Specjalistyczne łowisko karpiowe

Łowisko (www.goslawice.pl) zlokalizowane jest na stawie o powierzchni ok. 38 ha i głębokości od 0,7 do 3,5 m, położonym z dala od zabudowań, w sąsiedztwie kompleksu stawów hodowlanych. Zbiornik dookoła porośnięty trzciną, od północy i wschodu graniczy z pięknym lasem, w którym nie brakuje dzikich zwierząt. Zarybiany był przez wiele lat rekordowymi okazami karpi i amurów z odłowów stawów oraz jezior, a także największymi tarlakami nienadającymi się do sztucznego rozrodu na wylęgarni. Zbiornik dorybiany jest karpiami o wadze powyżej 10 kg. pochodzącymi z własnej hodowli. W odłowach wędkarskich dominują karpie o wielkości od 8 do 20 kg.

Karpi o masie powyżej 20 kg łowi się kilkanaście w sezonie, a rekord łowiska wynosi na dzień dzisiejszy 27,4 kg. Na łowisku pobudowano 20 stanowisk (drewniane pomosty o powierzchni 30 m2 każdy), dających możliwość rozbicia namiotów i nocowania dla dwóch osób. Każde stanowisko wyposażone jest w łódkę. Nad stawem wybudowano drewniany domek, w którym znajduje się zaplecze socjalne z toaletami i prysznicami oraz wiatę w której można zorganizować wspólny posiłek i inne atrakcje.