Nowoczesne technologie,
dbałość o środowisko,
profesjonalizm
Nowoczesne technologie,<br>dbałość o środowisko,<br>profesjonalizm

Akwakultura

Gospodarstwo Rybackie „Gosławice” prowadzi swoją działalność na 500 ha stawów i 2000 ha jezior oraz obiektach do intensywnej hodowli ryb (sadze, przegrody). Wykorzystuje podgrzane wody zrzutowe z elektrowni, dzięki czemu ryby karmione mogą być prawie przez cały rok. Skraca to znacznie cykl hodowlany, przyspiesza wzrost i dojrzewanie płciowe ryb. Gospodarstwo posiada jedną z największych w Polsce wylęgarni ryb, w której prowadzi się sztuczny rozród wielu gatunków.

Na podchowalni, stawach, sadzach i przegrodach produkuje się różne formy materiału zarybieniowego, zarówno na potrzeby własne, jak i na sprzedaż.

Gospodarstwo przez cały rok prowadzi sprzedaż żywych ryb konsumpcyjnych, w ilościach hurtowych oraz detalicznych.

Ryby hodowane w „Gosławicach” są pod stałym nadzorem ichtiopatologicznym oraz kontrolą Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Koninie (numer weterynaryjny: PL30629201). Gospodarstwo posiada uprawnienia do sprzedaży do krajów Unii Europejskiej. Ryby z „Gosławic” są znane i cenione w wielu europejskich krajach.

Od 2012 r. Gospodarstwo Rybackie „Gosławice” jest głównym udziałowcem w Gospodarstwie Rybackim Olsztyn II w Rusi. Dzięki temu, w obiektach pstrągowych, zasilanych krystalicznie czystymi wodami mazurskich rzek, pływają już gosławickie jesiotry. W bardzo dobrych warunkach budują ikrę i dojrzewają płciowo.

Najlepsza ikra stanowi materiał do produkcji doskonałego kawioru.

Gospodarstwa w Gosławicach i w Rusi kierowane są przez doświadczonych ichtiologów z wieloletnim stażem w akwakulturze. W obu spółkach zatrudnionych jest łącznie siedmiu absolwentów Wydziału Rybactwa Śródlądowego, mieszczącego się na Uniwersytecie Warmińsko–Mazurskim w Olsztynie oraz wielu wykwalifikowanych rybaków, ze średnim wykształceniem rybackim.

Rozród ryb

Wylęgarnia ryb „Gosławice” powstała w latach 70-tych XX w. jako centrum rozrodu ryb ciepłolubnych i producent wylęgu dla całego kraju. W szczytowym okresie popularności ryb roślinożernych produkowano i sprzedawano kilkadziesiąt milionów wylęgu. Rozrody te prowadzone są do dziś i każdy zainteresowany hodowca może nabyć wylęg po wcześniejszym zamówieniu.

Do sprzedaży oferowany jest wylęg następujących gatunków ryb:

  • amur biały (maj – czerwiec)
  • tołpyga biała (maj – czerwiec)
  • tołpyga pstra (maj – czerwiec)
  • sum europejski (maj – czerwiec)

Materiał zarybieniowy

Gospodarstwo Rybackie ”Gosławice” produkuje różne formy materiału zarybieniowego  na potrzeby własne oraz na sprzedaż.

Z wylęgu pozyskanego na wylęgarni, po podchowie trwającym ok. jednego miesiąca uzyskuje się wylęg podchowany o wadze od 0,3 do 2 g/szt.

Do sprzedaży oferowany jest wylęg podchowany następujących gatunków:

  • amur biały (czerwiec – lipiec)
  • tołpyga biała (czerwiec – lipiec)
  • tołpyga pstra (czerwiec – lipiec)

Ryby konsumpcyjne

Gospodarstwo Rybackie „Gosławice” jest dużym producentem konsumpcyjnych ryb słodkowodnych. Ryby te sprzedawane są w ilościach hurtowych i detalicznych.

Gospodarstwo dysponuje specjalistycznymi samochodami przeznaczonymi do przewozu żywych ryb. Zaopatrzone są one w zbiorniki z ciekłym tlenem, co pozwala na daleki transport, praktycznie po całej Europie. Samochody mają różną ładowność (jednorazowo od 1000 do 16000 kg) i dowożą ryby do odbiorców w całej Polsce oraz w krajach Unii Europejskiej.

Dla klientów indywidualnych otwarty jest na terenie Spółki sklep, gdzie od poniedziałku do soboty można nabyć żywe ryby ze stawów i jezior.

Przez okres wiosenno-letni Gospodarstwo sprzedaje na łowiska komercyjne, atrakcyjne wędkarsko ryby-zdrowe, mocne i chętnie biorące na wędki.

Gatunki dominujące w hodowli to:

  • jesiotry
  • karpie

Hodowlę karpi prowadzi się w stawach ziemnych, zgodnie z wielowiekową tradycją chowu tej ryby w Polsce. Jesiotry hoduje się zarówno w stawach jaki i metodami intensywnymi, wykorzystując wody podgrzane i  pełnowartościowe granulaty. Sumy hodowane są głównie metodami intensywnymi, w oparciu o granulaty, na podchowalniach, sadzach i przegrodach.

Z odłowów jeziorowych, w zależności od pory roku można nabyć węgorza, sandacza, szczupaka, lina, karasia, tołpygę, leszcza i płoć.