Antonius Caviar - z dumą produkowany w Polsce
Antonius Caviar - z dumą produkowany w Polsce

Kawior

Gospodarstwo Rybackie „Gosławice” rozpoczęło hodowlę jesiotrów w 1992 r. W związku z tym, iż pierwsze próby na podstawie zakupionego materiału były obiecujące, podjęto decyzję o rozwoju hodowli jesiotrów zarówno na mięso jak i na kawior. Biorąc pod uwagę możliwości Gospodarstwa (własna wylęgarnia, podgrzane wody elektrowni, obiekty podchowowe), zdecydowano o tworzeniu stad tarlaków w oparciu o materiał czysty genetycznie, zdrowy i z pewnego źródła. W 2001 r. zakupiono w Instytucie Rybactwa Śródlądowego w Olsztynie z Zakładu Hodowli Ryb Jesiotrowatych w Pieczarkach materiał zarybieniowy jesiotra syberyjskiego – Acipenser baerii oraz jesiotra rosyjskiego – Acipenser guldenstaedtii, a ze Stanów Zjednoczonych sprowadzono ikrę wiosłonosa amerykańskiego – Polyodon spathula.

Poprzez wykorzystanie wód o podwyższonej termice jesiotry rosną szybciej i znacznie wcześniej osiągają dojrzałość płciową niż w warunkach naturalnych. Dzięki temu, Gospodarstwo od 2005 r. przeprowadza sztuczny rozród jesiotrów. Po wpisaniu Gospodarstwa do rejestru zakładów zajmujących się przetwarzaniem, pakowaniem i przepakowywaniem kawioru (pod numerem 0004) od 2008 r. rozpoczęto sprzedaż dojrzałych samic jesiotrów z ikrą gotową do produkcji kawioru.

Samice jesiotrów z „Gosławic” były bardzo chętnie kupowane przez europejskich producentów kawioru, gdyż ich ikra jest wyjątkowo dobrej jakości i odpowiedniej wielkości. W celu rozszerzenia asortymentu swoich produktów Gospodarstwo Rybackie „Gosławice” nabyło w 2012 r. większościowy pakiet udziałów w Gospodarstwie Rybackim Olsztyn II w Rusi, doświadczonym w hodowli pstrągów w krystalicznie czystych mazurskich wodach oraz dysponujące przetwórnią ryb. Od tego momentu Gospodarstwo w Gosławicach nie zajmuje się sprzedażą ryb z kawiorem. Dzięki remontom i przebudowie obiektów hodowlanych w Rusi, obecnie pływają tam piękne i zdrowe jesiotry, zarówno młode jak i dojrzałe. W przetwórni oddano do eksploatacji nowoczesną linię do produkcji kawioru, dzięki czemu od 2014 roku będzie można zakupić doskonały kawior z gosławickich jesiotrów. Będzie on sprzedawany pod nazwą Antonius Caviar (www.antoniuscaviar.com).

antonius