Fundusze Europejskie dla Rybactwa

Nabór FEDR.02.07-IP.01-001/23

Tytuł operacji: Prowadzenie działań marketingowych o zasięgu krajowym i międzynarodowym, wspierających rozwój marki Antonius Caviar oraz rynku kawiorowego, powodując tym samym zwiększenie świadomości konsumenta na temat kawioru z ryb jesiotrokształtnych.

Cel operacji: Propagowanie wprowadzania do obrotu, jakości i wartości dodanej produktów rybołówstwa i akwakultury, a także przetwarzania tych produktów.

Opis/zadania: Głównym założeniem projektu jest przeprowadzenie działań marketingowo-promocyjnych w Polsce oraz na świecie, które będą skutkowały wsparciem prowadzonego biznesu i tym samym przyczynią się do rozwoju rynku kawiorowego i jednocześnie świadomości konsumenta. Cel zostanie osiągnięty poprzez udział w targach międzynarodowych, udział w eventach zagranicznych, udział w eventach krajowych oraz przeprowadzenie kampanii promocyjnych.

Priorytet 2: Wspieranie zrównoważonej działalności w zakresie akwakultury oraz przetwarzania i wprowadzania do obrotu produktów rybołówstwa i akwakultury, przyczyniając się w ten sposób do bezpieczeństwa żywnościowego w Unii.

Działanie 2.7 „Świadomy Konsument”, o którym mowa w § 24 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 19 października 2023 r. w sprawie szczegółowych warunków przyznawania i wypłaty pomocy finansowej na realizację operacji w ramach Priorytetu 2. Wspieranie zrównoważonej działalności w zakresie akwakultury oraz przetwarzania i wprowadzania do obrotu produktów rybołówstwa i akwakultury, przyczyniając się w ten sposób do bezpieczeństwa żywnościowego w Unii objętego programem Fundusze Europejskie dla Rybactwa na lata 2021–2027 oraz wysokości tej pomocy (Dz. U. poz. 2361);


Nabór FEDR.02.02-IP.01-002/24

Tytuł operacji: Modernizacja obiektu hodowlanego Gospodarstwo Rybackie Gosławice sp. z .o .o prowadząca do wzrostu produkcji.

Cel operacji: Propagowanie zrównoważonej działalności w zakresie akwakultury, w szczególności zwiększenie konkurencyjności produkcji akwakultury przy zapewnieniu, aby działalność ta była zrównoważona środowiskowo w perspektywie długoterminowej.

Opis/zadania: Zwiększenie zdolności produkcyjnych gospodarstwa chowu jesiotrów poprzez wykonanie przegród nowego obiektu magazynowo-podchowowego modernizację sieci elektrycznej i natleniającej, poszerzenie i utwardzenie grobli przejazdowych, budowa odżelaziacza z infrastrukturą towarzyszącą , modernizacja istniejących basenów pstrągowych oraz zakup sprzętu niezbędnego do funkcjonowania obiektu, zakup materiału zarybieniowego jesiotra rosyjskiego 3 i 4 letniego, budowa zbiornika kriogenicznego FEROX typ VT 16/18 i parownicy atmosferycznej FEROX typ SG180HF, zakup nowego samochodu dostawczego, zakup filtra bębnowego, zakup przelewowych urządzeń natleniających, rozbudowa instalacji natleniającej, zakup nowych pomp śmigłowych, wiercenie studni oraz zakup pomp głębinowych. Aktualnie produkcja jesiotrów rosyjskich stała się wiodącą i Gospodarstwo podejmuje starania zmierzające do optymalizacji warunków i intensyfikacji produkcji. Prowadzenie hodowli ryb wymaga odpowiedniego zaplecza technicznego, a także stałego wdrażania nowych rozwiązań. Modernizacja obiektu spowodowana jest koniecznością rozbudowy przegród magazynowo-podchowowych i obsadzeniem ich materiałem jesiotra. W wyniku realizacji w/w zadań oczekiwany jest wzrost zdolności produkcyjnej.

Priorytet 2: Wspieranie zrównoważonej działalności w zakresie akwakultury oraz przetwarzania i wprowadzania do obrotu produktów rybołówstwa i akwakultury, przyczyniając się w ten sposób do bezpieczeństwa żywnościowego w Unii.

Działanie 2.2 Inwestycje i innowacje w akwakulturze (grupa operacji inwestycje w akwakulturze), o którym mowa w § 1 ust. 2 pkt 2 lit. a rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 19 października 2023 r. w sprawie szczegółowych warunków przyznawania i wypłaty pomocy finansowej na realizację operacji w ramach Priorytetu 2. Wspieranie zrównoważonej działalności w zakresie akwakultury oraz przetwarzania i wprowadzania do obrotu produktów rybołówstwa i akwakultury, przyczyniając się w ten sposób do bezpieczeństwa żywnościowego w Unii objętego programem Fundusze Europejskie dla Rybactwa na lata 2021-2027 oraz wysokości tej pomocy (Dz. U. poz. 2361).

Operacje współfinansowane przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Rybactwa na lata 2021-2027.


Nabór; FEDR.02.03-IP.01-001/23

Tytuł operacji: Rekompensaty wodno-środowiskowe

Cel operacji: Zmniejszenie negatywnych skutków lub przyczynianie się do pozytywnego
wpływu na środowisko i przyczynianie się do dobrego stanu środowiska

Opis zadania: Projekt będzie realizowany w obiekcie chowu i hodowli ryb, który
zobowiązuje się do realizowania przez 5 kolejnych lat kalendarzowych ( 2023-2027) wymagań
wykraczających poza podstawowe zasady dobrej praktyki rybackiej. Realizowanie projektu na
terenie całego gospodarstwa rybackiego.

Priorytet 2: Wspieranie zrównoważonej działalności w zakresie akwakultury oraz
przetwarzania i wprowadzania do obrotu produktów rybołówstwa i akwakultury,
przyczyniające się do bezpieczeństwa żywnościowego w Unii.

Działanie 2.3 Akwakultura środowiskowa
Grupa operacji 2.3.1 Rekompensaty wodno-środowiskowe

Operacje współfinansowane przez Unię Europejską ze środków Europejskiego
Funduszu Morskiego i Rybackiego w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Rybactwa na lata 2021-2027

Wartość operacji: 3 214 251,05 zł
Grupy docelowe: Producenci akwakultury i podmioty prowadzące działalność w zakresie chowu i hodowli ryb
Adres strony internetowej programu: www.rybactwo.gov.pl
Wysokość współfinansowania z EFMRA: 2 249 975,73 zł